browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Автотуризм по Кіпрськи

Posted by on 24 Жовтня 2015

Швидке знайомство з Кіпром на орендованому авто (14-18 жовтня 2015р.)

 

Швидке знайомство з Кіпром на арендованому авто (14-18 жовтня 2015р.)

Типовий краєвид з мису Акамас

Вступ

Історія почалася з поштової розсилки від Wizzair, де анонсувався невеличкий фото-конкурс “Prove that people have wings!“. Задача була надзвичайно проста – сфотографувати когось із розпростертими руками у формі взлітаючого літака.
Дивно, але моє фото IMG_1541 сподобалось рекламній агенції Fenomem, яке відбирало фото для Wizzair і мені (фотографу) дали ваучер 100€.
Окрім того дали 50€ ваучер моделі та ще 5€ бонусів за пересилку папірців згоди з умовами конкурсу. Ваучери були дійсні до кінця 2015 року, тож я швиденько прикинув можливі напрямки з серії “Куди б це полетіти”. На жаль цього року в Грузію та Туреччину Wizzair припинив літати, займатися оформленням Шенгенської візи я не хотів, то фактично лишився єдиний безвізовий напрямок – Кіпр.
Перша спроба купити квитки до Ларнаки зазнала краху, виявилось що ваучери можливо погасити лише на європейські рейси від WizzAir, а от рейси які виконує WizzAir-Україна “пролітають” мимо каси. Але як каже одне чудове прислів’я: “Не було б щастя, та нещастя помогло!” Компанія WizzAir-Україна з 20 квітня 2015р. оголосила про припинення своєї діяльності в Україні і тепер всі рейси стали Європейськими. Ще одним солодким бонусом була весняна акція від WizzAir, коли за ті самі гроші можна було взяти відразу два квитка!
Сумарна вартість перельоту Київ Жуляни (‏IEV) → Ларнака (Кіпр) (‏LCA) і назад становила 5098 грн.
З них 100,00€ + 50,00€ + 5,00€ це ваучери, треба було лише доплатити 2023 грн.
І квитки були куплені!

Кіпрська Віза, а точніше про-віза (попередня віза) безкоштовно і без проблем робиться за пару днів через Інтернет у посольстві Кіпру в Україні. Цікаво що її вимагала показати лише Українська сторона, кіпрські прикордонники дивилися лише на паспорт.

 

День 1. Аеропорт – Ларнака

Після холоднечі у Києві Ларнака зустріла нас вечірнім теплом. Багаж ми не брали (це + 50€) то ж ми запакувались у два невеличких рюкзака 42х32х25см. Габарити та вміст рюкзаків ніхто особливо не перевіряв тому харчів можна було набирати і побільше 🙂
Авто я орендував лише з наступного дня то ж до готелю вирішили пройтися 5 км. пішки. Можна було і автобусом за 2,5€, але все одно не в номерах же сидіти весь вечір 😉 Разом із нами виявили бажання пройтися вечірнім узбережжям дівчина і хлопець із Києва.

Готель Ran Remo

Готель Ran Remo

 

Готель SanRemo я замовляв через Booking щоб відносно недорого переночувати у першу ніч, та й недалеко від аеропорту.
Насправді готель дуже сподобався чисто, гарно, все працює, басейн, дівчина на рецепшені говорить російською, а найголовніше – дуже смачний сніданок (шведський стіл та свіжо вижатий сік). На рецепшені можливо безкоштовно взяти карту міста/країни. Відсвяткували приїзд келихом єдиного місцевого пива “Keo” (смачне).

Набережна Ларнаки

Набережна Ларнаки

Маршрут. День 1

Маршрут. День 1

Відстань5 км.

Витрати: готель – 34€, пиво – 2€.

 

День 2. Ларнака – Єпіскопі – Пафос

Вранці погуляли Ларнакою – гарне чисте місто, із чепурною набережною, пляжами, своєрідною архітектурою. Лише позитивні враження.

Сніданок по Кіпрські

Сніданок по Кіпрські

Причал Ларники

Причал Ларники

Кіпром можливо цивільно подорожувати автобусом або автомобілем, інші види транспорту не є пріоритетними. Маршрутні і туристичні автобуси є, але ходять вони не дуже часто, принаймні не так часто як в України чи, скажімо, Туреччині. Більшість людей відпочиває в одному готелі, а ті які хочуть побачити щось більше – орендують машину. Благо із орендою машини проблем на Кіпрі немає. В аеропорту повно міжнародних контор, які пропонують оренду авто по всьому світі, але вони дорожчі за місцеві і вимагають передоплату франшизи (завдаток за можливе ДТП чи шкоду орендованому авто), також стягнуть “аеропортовий збір” 15-20€.
Дешевше орендувати авто прямо у місті, проблем із цим немає. У літній сезон ціни починаються від 25-30€ в день за малолітражку. З 1-го листопада (низький сезон) ціни на оренду падають до 20€ в день або ще менше.
Якщо зважити що скажімо від Ларнаки до Пафоса і назад автобус коштуватиме приблизно 2х20€ а на двох це 80 євро, плюс ще доїзди-переїзди, то думаю що орендувати авто не така вже й погана ідея.
Порившись по профільних форумах я зупинився на фірмі “Privilege Rent a Car” яку рекомендували декілька форумчан.
Бронювати авто бажано завчасно, бо у мене вийшов довгий “роман в листах” із менеджером Константою – то машини не було, то не має “автомата”, то район міста не той. Але все ж контора педантична, завжди відповідали, слали СМСки. Врешті-решт сказали буде чорна Фієста на “ручкє” в 12:00 біля готелю. Насправді ж приїхала справжня кіпріотка Tiida (Nissan Tiida Latio) сіренька на автоматі, ура!

Наша справжня кіпріотка Тіда

Наша справжня кіпріотка Тіда

Швиденько заповнили папірець, заплатили 120€ за 4 дні оренди + 51€ за повний бак пального + 3*4=12€ доплата за страховку на скло/шини/дно (не впевнений чи брав би вдруге цю опцію, але на перший раз нехай буде). Мої старенькі українські права пішли “на ура”, ні яких інших документів чи доплат не вимагалося. І справді, куди ж я подінуся з Кіпру за 4 дні 🙂

Бланк оренди 1

Бланк оренди 1

Бланк оренди 2

Бланк оренди 2

Далі починаються нюанси… рух на Кіпрі лівосторонній (спадщина від Британського правління – як і розетки і низка воєнних баз на острові) а машини із правим кремом. Тому я і хотів взяти авто на автоматі – щоб легше водити. Орендовані машини легко відрізнити – у них червоні номера. Правила схожі, знаки схожі, проблем не має бути. В Інтернеті повно інформації, звикаєш приблизно за день. Але в перші дні я пару раз виїжджав на втрєчку на автостраді (здавав назад) і вводив в паніку на вуличках міста (бачили б ви їх очі) літніх пані на Kia.
Кіпр – офшорна зона, машини тут мабуть недорогі, тому тут дуже багато, мабуть більше половини, японських б/у-шних автомобілів (як і наша Тіда).
Між великими містами грецької частини острова побудовані чудові автобани, обмеження швидкості 100 км/год, але всі стабільно їдять 150 і більше 🙂
Заправки є в будь-якому місті, вночі і у вихідні персоналу немає – але бензин без проблем можна придбати через автомат. Вартість 1.1-1.3€ за літр пального.
Поліцію я бачив лише один раз по дорозі в аеропорт – і її не варто боятися.
Вирушаємо!
На автобані я звикав до руху. Заїхали на пляж в Епіскопі, що біля Лімасола – насолоджувалися морем. Вечоріє, ідемо до Пафосу шукаємо наш наступний готель. Він має назву “Kiniras Traditional Hotel & Restaurant“. Цікавий готель із претензіями “під старіну” у центрі міста – загалом непоганий. Але власне наша кімната мені не дуже сподобалась – було душно, високі стелі, невеличке щільно зашторене вікно. Але готель має і багато переваг: цент міста, доброзичливий персонал, велика автостоянка прямо біля готелю, і головне – дуже смачний сніданок (шведський стіл) у затишному італійському подвір’ї.

Маршрут. День 2

Маршрут. День 2

Відстань: 150 км.
Витрати: готель – 61€ (за дві ночі), авто – 120€ + 12€ + 48€ = 180€

 

День 3. Пафос – Півоскрів Акамас – Каньйон Авакас – Пафос

Вранці встаємо рано і їдемо через перевал на мис Акамас. Дорога шикарна, як і більшість на Кіпрі, машин майже немає, навколо гори і вітряки. По дорозі до “ванни Афродіти” раз блуканули – трохи назад на перевал не заїхали. Вхід на стежку до самої ванни Афродіти безкоштовний, як і автостоянка поруч. Внизу розташований, як кажуть, чудовий пляж. Сама “ванна” – це просто невеличкий грот із водою, який скажімо в Криму закидали би сміттям. За легендою богиня Афродита тут полюбляла купатися, ну і час від часу бавилася з Адонісом (персональна “ванна” якого знаходиться по інший бік мису). Написано що купатися заборонено, але запеклі афродитолюби (переважно слов’янського походження) час від часу таки залазять в калабаню для фото. Півострів Акамас – чудове небагатолюдне місце для прогулянок. Тут багато туристичних стежок, одні ідуть уздовж моря де варо час-від часу купатися, інші на вершину гори – де вкривається шикарна панорама всього узбережжя. Вода дуже чиста, аж бірюзова. Багато безлюдних пляжів, дивно що на цих пляжах немає “дикарів” і “тюленей” як у Криму. Ті хто не має звичку ходити пішки може поїздити мисом на віслюках, ферма яких розташована нижче купальні Афродіти. Як варіант біля автостоянки можливо арендувати джип або квадроцикл.

Ванна Афродіти

Ванна Афродіти

Пляжи миса Акамас

Пляжи миса Акамас

На зворотньому шляху до Пафосу заїжджаємо у каньйон Авакас. Тут така собі стежина здоров’я, все безкоштовно. Це надзвичайно гарна місцина. Авакас мені дуже нагадав каньйон Гейнюк (Göynük) в Туреччині, така саме застрягла у скелях каменюка, схожа природа. Дощів давно тут не було тому було переважно сухо, але частенько каньйон наповнюється водою – і ваша пішохідна екскурсія може перетворитись у трошки водну.

Затока міста Peyia

Затока міста Peyia

Каньйон Авакас. Застрявший валун.

Каньйон Авакас. Застрявший валун.

Заходимо в місцевий гендель і їмо свіже смажену рибу із пивом Keo. Проїжджаємо гарну церкву Agios Georgios і Поночі вертаємось у Пафос.
Для руху машиною на Кіпрі у невідомих містах рекомендую запастися нормальною навігаційною програмою. Тут без неї ніяк, особливо вночі. У Пафосі наприклад, намагаючись доїхати до готелю, навігація iGo каже “поверніть направо” а кругом односторонній рух і “цеглини”, а ми намотуємо кола навколо кварталу. Після третього кола дідусі на площі за столиками із пивом в руках починають показувати баготозначні жести в нашу сторону, я починаю панікувати і вирулювати поміж припаркованими машинами, столиками і квітниками.

Kiniras Traditional Hotel & Restaurant ввечорі

Kiniras Traditional Hotel & Restaurant ввечорі

Маршрут. День 3

Маршрут. День 3

Відстань: 120 км.
Витрати: Інжир в бабці – 1€, Смажена риба в Генделі – 17€, Супермаркет креветко/пиво – 6€

 

День 4. Пафос – гори Троодос – Олімпус – Лімасол

Кіпр відомий не лише своїм теплим морем і піщаними пляжами а ще горами з краєвидами та водоспадами. Тому ми їдемо в гори!
По дорозі в гори заїжджаємо на велике водосховище із дамбою “Asprokremmos Dam”, аналогічне є ще біля Лімасола. Купаємось у прісній воді на фоні гір Троодоса.

Водосховище Asprokremmos Dam

Водосховище Asprokremmos Dam

Доріг на гору достатньо, якою ви поїдете – вирішувати вам, але зважте що багато неосновних доріг завузькі і розминатися прийдеться десь над прірвою. Це водночас небезпечно і прикольно. Водіям із клаустрофобією чи акрофобією такий авто-слалом однозначно сподобається. Мені сподобалось 🙂 – тут діє негласне правило хто більший той і їде першим.

Альтернативна енергетика

Альтернативна енергетика

Найвищою вершиною на Кіпрі є гора Олімпус (Olympus або Chionistra) висотою 1952м. На жаль на саму вершину ви не потрапите – там розташована Британська база із потужним радаром раннього виявлення об’єктів.
У горах є купа пішохідних туристичних маршрутів, добре маркованих. Одним із них 7 кілометровим, спеціально навколо найвищої гори Олімпус ми скористалися. Мені дуже сподобалось – каміння, атмосфера чогось магічного, трапляються прадавні сосни – деякі з яких ще пам’ятають як Колумб вирушав у своє плавання.
Зимою у горах працює підйомник-крєсєлка і чотири засніжених траси довжиною до 500м.

Перекус у горах Троодос

Перекус у горах Троодос

Дорога на Олімп

Дорога на Олімп

Довго спускаємось до моря. Обігнати когось практично неможливо – дорога вузька і часто петляє. Сьогодні дуже натомився знаходжу пляж поруч із Лімасолом із загадковою назвою “Lady’s Mile Beach” і тримаю курс на нього. Сьогодні ночуємо на природі. На пляжі ми не одні, весь вечір і ранок під’їжджають автівки народ купається, перекушує, займається йогою. Вночі на пляжі холодно – у жовтні рекомендую таки брати спальні мішки.

Маршрут. День 4

Маршрут. День 4

Відстань: 120 км.
Витрати: 0€

 

День 5. Лімасол – Айя-Напа – мис Каво-Греко – Ларнака – Аеропорт

Це останній день на Кіпрі. Купаємось, загоряємо. Далі їдемо довгою набережною Лімасола, це друге за величиною місто на острові. Промислове і портове місто.
Дорогою до Айя-Напи пропустили поворот на автобані і трохи не попали Нікосію. Зробили зрізочку чепурними селами та проїхали біля міста із чудернацькою назвою Пурга 🙂
У центрах курортних міст більшість стоянок платні: 1-2€ на годину, тому лишаємо машину на якомусь пустирі і гуляємо набережною Ая-Напи. Кажуть що Ая-Напа є популярним курортом серед молоді завдяки великій кількості нічних клубів та барів, але на пляжі я бачив переважно росіян та пари похилого віку з Європи. Пляжі Ая-Напа справді шикарні, є тобі і галька і пісочок, чиста вода, і ні яких парканів між готелями – повна свобода. Багато корабликів возять туристів на мис Греко і назад. На міських пляжах душові безкоштовні. Повно ґенделів із меню російською, ціни такі як усюди, зелено.

Айя-Напа набережна

Айя-Напа набережна

Айя-Напа Готелі і пляжи

Айя-Напа Готелі і пляжи

Мис Каво-Греко – фактично кінцевий пункт нашої мандрівки. Мис чимось схожий на Тарханкут – мало рослинності, жовтий ґрунт, каміння і скелі, глибоке море із чистою водою, кажуть рай для дайвінгу. Уздовж моря багато гротів і печер.

Мис Каво-греко. Місточок

Мис Каво-греко. Місточок

Дзвонимо по гарячій лінії і повідомляємо що будемо віддавати своє авто в аеропорту, нам кажуть “Ок” і просять ще раз передзвонити за 20хв. до приїзду.
Дорогою назад заїжджаємо до Ларнаки і прощаємось із набережною, яка нас так чудово зустріла. Вже темно – ідемо в аеропорт, часу вкрай мало. За нами увязується джип, включає мигалки, їде впритул за нами, поліція!… Я у ліву полосу – джип за нами, я по колу наліво – джип за нами, звертаю на аеропорт – джип за нами. Обливаюсь холодним потом, думаю може я перехрестя не так прохав? Їду на парковку Arrival, а джип звертає праворуч на іншу – Хух… міняю памперси 🙂
Ми так і не змогли знайти заїзд на місце де мали повернути машину. Дзвоню і прошу знайти нас “на колі”, нас знаходять. Авто забрав хлопець, який нічого не перевіряв по машині а лише люб’язно запропонував довезти нас прямо до входу (ми відмовились), побажав гарного перельоту!
Прощавай Кіпре!

Маршрут. День 5

Маршрут. День 5

Відстань: 220 км.
Витрати: Бензин – 15€, Вода/Молоко – 2€, Презенти додому – 13€

Загальний кілометраж: +/- 600 км. за 4 дні. (один бак пального) + кілометрів 15-20 пішки.
Загальні витрати: 330€ + 2000 грн. на двох.

Загальні враження: 

На Кіпр можна сміливо їхати щоб поплавати у чистій воді, пониряти, а коли набридне – пройтися гірською стежкою. Влітку тут дуже спекотно, найкращий час це на початку літа і вже десь вересень-жовтень. Сміливо орендуйте автомобіль – так  ви побачите максимум можливого. Люди привітні. Англійську знають всі, російську – на узбережжі. Проживання можливо знайти відносно недороге, можна їхати і з наметом – ніхто вас не зачіпатиме. Харчуватися у магазинах (із сьогоднішнім європейським  курсом) – дорого, тому запасайтесь харчами.

Трохи картографічного матеріалу: тут

Більше фото: тут

 

2 Responses to Автотуризм по Кіпрськи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.