browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Сходження на Казбек. Травнева Грузія 2014. Тбілісі.

Posted by on 17 Травня 2014

Грузsя КазбекБажання відвідати Грузію вже давно витало у повітрі. Минулого року була ідея гайнути туди у вересні з велосипедами на паромі, який ходить з Одеси  до Поті – не  зібрались. Згодом чув від знайомих як там класно на морі у оксамитовий сезон…

Минулий 2013 рік був фактично без гір, і наприкінці року вийшло так що мої бажання співпали із бажанням моїх друзів із Харкова і ми зібрались на  омріяний Казбек!

Були завчасно (приблизно за 3 місяці до подорожі) куплені через Інтернет квитки лоу-кост компанії Wizz Air. Квитки я обирав найдешевші, тому ми мали летіти зі Харкова до Кутаїсі за 544.00 UAH і назад з Кутаїсі до Львова за 614.00 UAH. Але так склалося що  Wizz Air відмінив Львівський рейс на той день, тому оператор за ті ж гроші  люб’язно переніс моє замовлення на аналогічний Київський рейс, який тоді по факту куштував приблизно 1900.00 UAH. Висновок. Подібним “фінтом” можна, при деякій долі везіння звісно (рейси компанія змінює відносно часто),  долетіти до пункту призначення із невеликими затратами.

Доїхали ми до Харкова звичайним потягом із новими купейними вагонами, розетками 220В і біотуалетом! Потяг коштував в три рази дешевше за Хундай, хоча по часу їхав так само, за що ж за Хундаї деруть гроші? Суровий провідник для чогось надірвав роздрукований на А4 посадковий талон. Ранком ми прибули до Харкова.

Отож після Харкова нас вже 5-ро. Власне я Seka, мій брат Vic, та троє наших друзів: Леша, Таня та Юля.

учасники

Наша компанія

 

Оглянули новий Харківський аеропорт – спеціально побудований до ЕВРО-2012. Все нове гарне і блискуче, приємно. Разом із нами летять до Грузії “водніки” здається із Черкас – на сплав. Місцевий дуті-фрі не відрізняється адекватними цінами, як мабуть  більшість аеропортів. Цікаво те, що безпосередньо перед посадкою була можливість придбати вільні квитки лише за 270 грн.  Наш гарний вишневий літак курсує між країнами як автобус. Приземлився, випустив пасажирів і відразу розпочав нову посадку. Wizz Air – це лоукост компанія, тому вона пропонує низку “фіч” таких як пріоритетна посадки чи “місце для ніг” за додаткову плату. Місць у квитку не має, тож якщо ви хочете  сидіти біля вікна, ви маєте поштовхатися у черзі і трошки пробігтися до трапа. Хоча існує ще один дієвий спосіб – можете сказати стюардесі, що ви трошки володієте англійською і вас посадять біля вікна “аварійний вихід” – такі правила! 🙂

Харків, наш Літак

Летіти до Кутаїсі не довго, приблизно з 2 години. Летять багато туристів на травневі свята. Переважно офісний планктон. Валюту можна сміливо міняти на ларі прямо в аеропорту – курс адекватний і не сильно відрізняється від найбільш вигідного, який ми бачили в Тбілісі. Аеропорт новий і знаходиться  у полі за 20 км від міста.  На кордоні погранці сфотографують вас на кольорову фотографію. Добиратися треба маршруткою або на таксі. Рейсових автобусів у нашому розумінні ми в Грузії не бачили. Прямо перед виходом з аеропорту стоїть стійка із привабливими дівчатами які люб’язно пропонують компанію GeorgianBus.com. Загалом непогана компанія із невисокими цінами, послугами якої ми зрештою скористались. Не забудьте приходити у дівчат флаєр по цікавинкам Грузії і кілька екземплярів карт.  Квиток відразу до Тбілісі коштував 20 ларі. Можливо замовлення по телефону або через Інтернет.

georgianbus tiket

На жаль обіцяного комфорту не було, рюкзаки їхали на колінах, а самі коліна не було куди подіти – місця для ніг в бусіке не передбачалось.  Тортури продовжувались 4 год. із єдиною зупинкою. Щодо манери їзди В Грузії – добре що ми не поїхали велосипедами, там де спроектовано 2 смуги руху – джигіти їдуть у 4 ряди. Їздять дуже швидко. Постійно їдуть “лоб в лоб”, звертає перший той, у кого слабкіша “бібікалка”. Жах. Поліцію і штрафів дуже бояться, всі пристібаються, сплошну ні за яких обставин не перетинають. Дороги в Грузії у більшості у відмінному стані.

Грузіни надзвичайно люб’язні.  Більшість розуміє російську, старше покоління добре, молоде – трохи гірше. Вечором у Тбілісі нам порадили квартиру за 50$ ніч. Хазяйка Фаті дуже приємна і доброзичлива. Вона завжди піде вам на зустріч і допоможе знайти для вас доступну оселю. Ось її Координати, рекомендую:

+995-595-75-7007 Фаті (hostel.region@mail.ru, Skype: fati.579)

Welcome to Georgia card

Принципі на в Тбілісі на проблема знайти у центрі міста Хостел. Середня ціна коливається в межах 15-20 ларрі. Щодо цін на продукти. Вони дорожчі за наші! Відсотків на 20-30%, тому по можливості беріть продукти з України. Більшість продуктів харчування з України. Саме місто навіює двоякі відчуття, таке собі місто контрастів. З однієї сторони багато всього нового, модернового і надсучасного, з іншого – прямо біля модного бутіка на центральній площі свободи  бабушки продають сємкі та огірки, сидять бомжі та ходять цигані. Метро коштує 0.5 ларі, але перед тим потрібно купити пластикову картку за 3 ларі, яку згодом можна здати при наявності чека. Зупинки оголошують англійською.  Багато написів англійською мовою, загубитися неможливо.

georgia center

Площа Свободи

У місті дуже багато поліції. Через кожних 100 метрів поліцейська машина (вони їздять на Шкода Октавія), у кожному парку, сквері, метро – свій поліцай. Нікого не чіпають але дуже уважно дивляться за порядком. І справді,  кругом порядок взірцевий – пусті пляшки і сміття ніде не валяється, до нас ні разу ні хто не чіплявся. Поліцая можна розпитати як і куди доїхати, він люб’язно розкаже. Прямо у центрі у сквері Пушкіна стоїть будка “Інфо” для туристів, де можна безкоштовно! отримати всі відповіді на питання питання щодо Грузії, взяти путівники і карти! Кругом по місту багато халявного Wi-Fi, наприклад “Love Tbilisi”

У горах нам потрібен був газ. У літаку ми його не могли провезти. Тож єдине місце де ми його знайшли, це в North Face Store по вул.Vazha Pshavela Avenue 10. Вартість 500г. балона складала 25 ларі.  Тоді як в Казбегі, казали хлопці, була ціна 35 ларі. Більшість  автобусних маршрутів з Тбілісі починаються з району Дідубе. Там знаходиться імпровізований автовокзал і за сумісництвом – базар. До Дідубе зручно добиратися на метро. До Казбегі ми до домовились  із маршрутчиком по 10 ларі. Ось його візитка:

kazbegi red ford driverМи їхали разом із Поляками ти молодою філіппінкою, яка подорожує країнами  вже досить тривалий час (і де вона бере гроші?). Воділа із задоволенням відповідає на наші питання. Проїжджаємо велике Цхінвальське водосховище із дамбою та древню фортецю Ананурі, яка непогано збереглася.

Древня фортеця Ананурі

Древня фортеця Ананурі

В Казбегі багато місцевих підзаробляють здаючи житло туристам (в середньому 20 ларі) та підвозять їх до церквушки на джипах (50-70 ларі). У нас мала бути повільна акліматизація і звикання до важких рюкзаків ; ) тому ми відмовилися від їх послуг. Внизу є піст рятувальної служби, при бажанні можна зареєструватися. Про всяк випадок взяв візитку одного з місцевих.

kazbegi guest houseПідйом видався не таким вже й прости, нас також добре підмочив рясний дощик. Обігрівшись у Gergeti trinity ми рушили на пошуки місця для ночівлі. Перед тим я спитав у монаха де можна набрати води, той приніс мені старезний глиняний кувшин (певно 15 століття) із водою. Зрозумів що шукати воду доведеться самостійно. Стали на ночівлю біля струмка, поруч була якась будівля із імпровізованою водоймою. Як згодом з’ясувалося монахи планують її використовувати для розводу форелі.

 Gergeti trinity

Церква Gergeti

З ранку рушили далі в гори. По дорозі зустрічаємо австріяк і німців, які ідуть “налєхкє” а речі, в тому числі і лижі – тягне вгору лошадка. Трохи заздримо, але ж ми спортсмени! Багато снігу, топчемо. Ночуємо  прямо на снігу перед льодовиком. Вітряно, Вкопуємось. Вечором добре видно Казбек в усій красі.

Перша ночівля на снігу

Перша ночівля на снігу

Казбек і метеостанція

Казбек і метеостанція

 Рано встаємо. Обережно переходимо льодовик. Купа снігу, йти дуже важко часто провалюєшся по пояс. Допомагає стара лижня яку ледве видно. Проходимо метеостанцію і вирішуємо поки спробувати ночувати в наметах (економимо). Дуже вітряно, з останніх сил знаходимо більш-менш затишок за великим каменем відразу після “Білого хреста” – дається в знаки висота (декому погано). Риємо ямку, укріплюємось.

"Метеостанція" (Betlemi Hut)

“Метеостанція” Betlemi Hut

Наш "Рідний" камінь

Наш “Рідний” камінь

 На ранок виявляємо що намети на половину заметені снігом. Тож наступні чотири дні ранок у нас починається із зарядки. Відкопуємо намети (снігова лопата ДУЖЕ доречна, краще дві), розчищаємо навколишню територію. Відкопуємо заново “кухню”. Пробуємо поки немає великого вітру приготувати їсти. В перший день зробили проти вітру невелику стінку та вирили снігову печеру. Втім вхід печери вже на наступний ранок знов завалило снігом… Періодично проходять на скітурах австріяки і кажуть що “today is not good day for camping”, іронізують. Після четвертого дня відкопування наметів, чекання погоди і акліматизаційних виходів терпець уривається. Починають рватися намети. Вже загубили в снігу декілька речей. Прикидаємо що вартість нового намету перекриває вартість проживання на метеостанції.  Вирішуємо переселятися туди.

Трохи відкопали

Трохи відкопали

Вигляд на метеостанцію

Вигляд на метеостанцію

Холодно і вітряно

Холодно і вітряно

Напередодні відбувалася невеличка рятувальна операція – шукали заблукалих в тумані німців та групу з Луганська, вони ночували на плато. Ми напоїли заморених Луганчан чаєм. Казали що німці в паніці пробували викликати російський гелікоптер, але їм сказали “Хелікоптер найн” і ще пригрозили 2 тижнями іміграційної тяганини. Луганчани жили на метеостанції за 10 ларі. Нам же вдалося домовитись за 15. Відразу скажу – зручностей нуль. Кругом срач, повно сміття, холод ще більший ніж на снігу, от тільки не дме вітер. Нам дали окрему кімнати – ми прямо там поставили намети. “Номера” на метеостанції поділяються на “із нарами” (де купа різнонаціонального народу) і кімната “без нічого”. Перші коштують 30-25 ларі, другі 20-15, як домовишся, можна торгуватись. Єдиний плюс, є кухня, де можна грітися і тусити. Можна за окрему плату – 30 ларі/день користуватися місцевим газом. Зручності на дворі за першим-ліпшим каменем, тому терпиш до останнього, а потім гордо переборюючи сильний вітер, який стримує твоє повернення в будівлю, і страх відморозити попу – пробуєш максимально швидко зробити своє діло.

Кухня - єдине місце те трохи тепло

Кухня – єдине місце те трохи тепло

Більшість людей із лижами. Скітурят. Наступний раз теж треба подумати про лижі.  Вони щодня піднімається в гору і катаються вниз. Теж чекають погоду.  Біля метеостанції нормально працює грузинський оператор Geocell. На 5-те число прогнозують чудову погоду і ми 4-го вирішуємо піднятися вище і стартувати з плато. Піднімаємось і окопуємось на верхньому плато, разом із нами нікого немає. Гріємо чай хлопцям зі Львова і Донецька, які пізно вечором 4-го спускаються з вершини. Ми з ними побачимось згодом в аеропорту.  Ті хто з лижами стартує нижче. П’ятого в 5 ранку рушаємо на штурм вершини.

Максимально закопуємось від вітру.

Максимально закопуємось від вітру.

Плато. Кордон із Росією.

Плато. Кордон із Росією.

Складна ділянка - льодова стінка

Складна ділянка – льодова стінка

Виходимо через бергшрунд на перемичку  і перед вершинним злетом впираємось у льодову стінку. Працюємо із кішками та льодобурами. Вершина!  Прогноз погоди у горах – річ не вдячна.  Так і цього разу. Хто на лижах встиг піднятися 4-го, той застав нормальну погоду. П’ятого числа погода трималася лише до обіду. На вершині враз все затягує туманом. Починається сильний вітер. Зустрічаємо поляка Яцека, який піднімався по прямому 3А маршруту від метеостанції і хоче туди ж на лижах вниз. Поляк крут. Швидко пробуємо тікати вниз.

На вершині Казбек (5033 м.)

На вершині Казбек (5033 м.)

На спуску посеред льодової стінки ламається кішка Grivel. Тріскається неякісний метал, капець – от і довіряй тепер брендам! Нічого не видно, сніг та вітер. Шукаємо сліди назад. На спуску чіпляємось за групою поляків які теж швидко тікають вниз.  Кажемо “ми за вами”, вони кажуть “тримайте дистанцію” і тікають – ми їх губимо з виду. Все ж таки поляки м’яко кажучи не праві. А якби у нас не було GPS-а із треком? Ми б ще декілька днів гуляли по горам і ночували у снігу у пошуках заметеного шляху, так воно ІМХО не робиться… Заметіль. Десять метрів, видимість – нуль. Правдами і неправдами шукаємо трек назад на плато. Знаходимо наш намет і ночуємо. Холодно. Вночі відкопую намет від снігу – боюся що до ранку складеться, але він витримав.

Спуск в Казбегі

Спуск в Казбегі

На ранок  швидко збираємось і по GPS-у швидко (хоч це в тумані не дуже виходить) тікаємо вниз. По дорозі через плато зустрічаємо дуже багато замерзлих метеликів і птахів (як їх сюди занесло?). “Повертаємось до життя” на метеостанції, ночуємо і з ранку спускаємось в Казбегі.  За час нашого перебування на горі багато снігу стануло. Спускаємось по мокрому снігу. Ноги у всіх мокрі, сил витрачається дуже багато. Відразу їдемо в Тбілісі.

Після вершини

Після вершини

Важкий спуск

Важкий спуск


tbilisi hostelНа початку в наші плани входило побувати на морі в Батумі. Але у нас до літака залишалося 2 дні і ми вирішили їх присвятити екскурсії по Тбілісі. Дорогою до Тбілісі в генделику їли хінкалі та шашлик – дорого і якось незручно , раджу пробувати національну кухню прямо в Тбілісі. У Фаті апартаменти були зайняті, тому ми жили цих 2 дні у Ніно (також 50$ квартира), яку нам Фаті порекомендувала. Прямо у центрі старого міста. Ми в Тблісі і в Грузії вперше. Наші знайомі зі Львова жили в Хостелі по 15 ларі. Починаємо нашу екскурсію. Ось вигляд із нашого вікна:

Вид з вікна наших апартаментів

Вид з вікна наших апартаментів

Прогулянка набережною , гарно, зелено, багато де кипить робота – будівництво, багато хайтеку. Сподобався міст свободи, який до того ж шикарно підсвічується вночі.

Фортечні мури

Фортечні мури

Фрукти!

Фрукти!

Міст свободи

Міст миру

Міст зсередини

Міст зсередини

У столиці  їздять багато дорогих машин. Буває зустрічаються досить оригінальні і унікальні екземпляри. Щодо краєвидів – то найкращі відкриваються із замкової гори. Можна дуже довго насолоджуватися панорамою міста.

Прям анекдот

Прям анекдот

Каньйон річки  Кура

Каньйон річки Кура

Бані та старий квартал

Бані та старий квартал

Вечором вирішуємо сходити в баню. Вода, кажуть, прямо з під землі насичена сірководнем. Вартість задоволення – 60 ларі /год. Потім ідемо по генделикам пробувати місцеве вино, хінкалі та звісно хачапурькі  по 2 ларі : )

Відвідування сірчановодневої бані

Відвідування сірчановодневої бані

Місцевий босс

Місцевий босс

Наступного дня додивляємось. Ідемо в каньйон. Дивимось на каскад водоспадів. Екскурсія бо ботанічному саду. І знову хачапурім.

Прометей

Прометей

Архітектура

Архітектура

Ботсад. Водоспад.

Ботсад. Водоспад.

Вечоріє. Спускаємось з ботсада через якусь стару вулицю.  Нагадує Одеські трущоби. Багато будинків валяться. Але в цьому є певний шарм.

Припаркувався

Припаркувався

Об'єкт під охороною

Об’єкт під охороною

Звісно ми не стримались і залізли на замкову гору увечері – насолоджувалися нічним містом. Тбілісі вночі чудово освітлено.

Фортеця уночі

Фортеця уночі

Нічна панорама

Нічна панорама

В дванадцять годин ночі ми поїхали  бусіком в аеропорт Кутаїсі. Загалом подорож дуже сподобалась. Грузія багато в чому мене приємно вразила. Залишилось багато місць де я би хотів ще побувати. Можливо  зберуся у вересні на море саме у Грузію!

До наступної зустрічі Грузія!

До наступної зустрічі Грузія!

——————————–

Підведення підсумків.

Загалом витрачено: 300$ (з них, переліт – 100$).
Приблизні ціни:
– Квартира на всіх  50$/ніч
– Кутаїсі аеропорт – Тбілісі 20 ларі
– Тбілісі – Казбегі 10 ларі
– Балон з газом (500г) – 25 ларі
– Бензин А95 – 2.22 ларі /літр
– Баня – 60 ларі/година
– Метро – 0.5 ларі (3 ларі картка)
– Генделик на 5х – 25-30 ларі (чебуреки, хачапурька, графін вина)
– Проживання в обсерваторії – 15-25 ларі/ніч

Мій GPS трек  та декілька путівних точок.

В сквері мені  дали такий проспектик із турами від компанії tkemalitour – Можна нашвидкуруч ознайомитись із цікавими місцями Грузії.

Більше фото ТУТ.

Карти, які я використовував при сходжені можна завжди завантажити ТУТ

Приємної і вам подорожі до Грузії!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.